Pár rad na nákup drahých opálů

Komentáře (0)

Pár rad na nákup drahých opálů

Pár rad na nákup drahých opálů


Na nákup přírodních drahých opálů nemusíme být žádní velcí odborníci. Především si musíme ujasnit proč chceme opál koupit, zpravidla opál jako jiné drahé kameny kupujeme z několika důvodů. Pro šperk, jako investici, do sbírky nebo jen tak pro radost.


1. Pro šperk

Opály obsahují vodu a tak je nutno k nim přistupovat (nevystavovat extrémním podmínkám, oheň-mráz, velmi hrubé zacházení), ale rozhodně to nejsou křehoučké kamínky, které z ničeho nic praskají. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, aby Vám vydrželi věky. Více jak pečovat o opály. Po zkušenostech s broušením drahých opálů mohu říct, že vydrží opravdu mnoho. Drahé opály ve šperku se používají mnoho let a setkáte se s nimi na korunovačních klenotech, v muzeích, aniž by se po tolika letech nějak poškodili. 

Proč se drahé opály často nebrousí do pravidelných tvarů?


U drahých opálů je mnohem důležitější barva než tvar výbrusu, proto je mnoho opálů broušeno do nepravidelných tvarů. Přijít jen o kousek barvy je veliká škoda, proto se raději zvolí nepravidelný výbrus. Díky nepravidelnému tvaru a přizpůsobení šperku vzniká naprosto originální šperk.


2. Jako investice, do sbírky

Než začneme investovat do drahého opálu či do jiných drahokamů je dobré se nejdříve obrátit na odborníka. Jako investici je možné brát jakýkoli drahý opál, díky své unikátní barvoměně a menší dostupnosti. Pokud budeme chtít investovat dlouhodoběji, hledat pouze unikátní opály, zakládat nebo rozšiřovat sbírku, tak jsem zde shrnul body, které jsou důležité při výběru investičního opálu, seřazené od nejžádanějšího. Samozřejmě ideální opál je pokud splňuje všechny body najednou, ale takové opály jsou opravdu vzácné a pokud se někde objeví, tak jejich cena je až astronomická.


Brilance –

Nejvíce hodnocena je brilance barev. Opál musí doslova oslnit. Nejčastěji se používá stupnice od 1 do 5 kde 5 je maximální brilance, používají se i mezistupně např. 4,2. Vždy záleží na prodejci kolik uvede číslo brilance (nelze to nijak přesně měřit) proto je dobré vždy porovnat několik opálů v podobné brilanci. Zejména od asijských prodejců je často brilance uváděna jako maximální, ale ve skutečnosti může mít mnohem menší.


Vzor barev –

Některé drahé opály mají unikátní barvoměnu kde jsou barvy uspořádány do různých tvarů nebo něco připomínají například: rozkvetlou louku – Floral Pattern, skládačku puzzle – Puzzle Pattern… Většina vzorů má své pojmenování a neustále se doplňují nové názvy i díky etiopským opálům. Nejvzácnější vzor u australských opálů je Harlequin (velmi vzácný vzor se kterým se jen zřídka setkáte), u etiopských opálů Honeycomb (medová plástev).


Atraktivnost barev australských opálů –


• Červená
• Modrá až fialová barva u černého opálu N1-N3
• Oranžová
• Pestrobarevná
• Purpurová
• Zlatá
• Tyrkysová
• Modrá a zelená


Podle typu opálu –


• Nejžádanější jsou černé opály (black opal). Semi-black opály s vysokou brilancí a zajímavým vzorem. Boulder opály s výraznými barvami. Crystal opály z Etiopie, které jsou stále dostupnější než australské a často dosahují maximální brilance.


Jakým opálům je dobré se rovnou vyhnout při investici do opálu

• Syntetické opály
• Doublety, Triplety
• Nevýrazné barvy

Doplňující informace

Nejdůležitější je brilance, která nejvíce určuje cenu. Opál vypadá i za špatných světelných podmínek stále nádherně a je výrazný. Pokud má opál nízkou brilanci, ale má zajímavý nebo vzácný vzor barev, tak je již také vysoce ceněn. Můžeme vybírat i z opálů s tzv. plastickým výbrusem kde je opál broušen přesně podle barevných vrstev. Největší výhodou drahého opálu je, že si konečnou cenu si určuje zákazník sám zejména podle tržní hodnoty, která se odvíjí od dostupnosti. Je zde tedy mnohem větší prostor pro výhodnost investice než je to například u diamantů kde ceny řídí jedna monopolní firma.


3. Pro radost

Opál vybíráme citem, podle toho jaké barvy se nám líbí, jestliže chceme hodně ušetřit můžeme vybírat i mezi dublety a triplety (jedná se o odříznutý tenký plátek přírodního opálu, který je podlepen černou podložkou). Samozřejmě můžeme i u kamene pro radost brát v zřetel výhodnost investice. Vybíráme mezi všemi druhy opálu.


Na co si dát pozor při koupi

Syntetický opál

Dnes je populární syntetický opál, který prodejci vychvalují a dokonce ho přirovnávají k plnohodnotné náhradě za přírodní. Ale pozor! Toto není plnohodnotná náhrada za přírodní opály. Jedná se pouze o hmotu, která má jen optický efekt podobný přírodnímu opálu, ale s přírodním opálem to nemá moc společného. Více o tomto tématu v článku Syntetické opály.


Přehnaná úprava fotek nebo videa

Při nákupu především od asijských prodejců se můžete setkat s fotkami přírodních drahých opálů, které jsou přehnaně upravené, aby co nejvíce vynikla barva opálu, ale originál může vypadat úplně jinak.

Závěr

Nákup drahého opálu přináší kromě výhodného uložení finančních prostředků také radost, díky své unikátní barvoměně. Ve kterém jiném drahokamu najdete všechny barvy vzácných drahokamů. Pohled na tento skvost přírody nikdy neomrzí a bude vynikat v každém šperku či sbírce.