Syntetický opál

Komentáře (2)

Syntetický opál

Syntetické opály se čím dál více objevují na trhu, špercích, zlatnictvích. Jsou vyhledávány zejména díky nízké ceně, dostupnosti, ale jen velmi málo se ví co jsou vlastně syntetické opály, jak moc se přibližují přírodním opálům, z čeho se vyrábějí, jestli plní plnohodnotnou náhradu za přírodní opály jako je to u jiných drahokamů. Je veliký rozdíl mezi syntetickým drahokamem a syntetickým opálem.

Co je vlastně syntetický opál?

Existují různé druhy umělých opálů s různou kvalitou. Většina syntetických opálů na trhu, ve špercích a v mnoha zlatnictvích se kterými se setkáte je imitace drahých opálů na bázi impregnovaných polymerů (Polymer Impregnated synthetic opal). Zjednodušeně řečeno - zbarvená hmota, která pouze opticky připomíná přírodní opál.

   

Syntetické opály mají dokonalé barevné spektrum, většinou pravidelně uspořádány barevné vrstvy a opakující se vzory barev. Obsahují pryskyřici, která pomáhá ke stabilizaci opálu.

Jejich hodnota závisí zejména na výrobních nákladech. Většina produkce těchto syntetických opálů je v Číně a Japonsku. Je možné si vybrat celé spektrum barev a tvarů. Největšími producenti těchto opálů jsou firmy Kyocera a Inamori.

Často se přirovnávají k jiným syntetickým drahokamům, ale je veliký rozdíl mezi syntetickým opálem a syntetickým drahokamem.

   

Jaký je rozdíl mezi syntetickým drahokamem a syntetickým opálem?

Syntetický drahokam - má stejné chemické složení a vlastnosti jako přírodní, pouze vykrystalizoval za mnohem kratší dobu v laboratoři.

Syntetický opál - jsou různé hmoty, které mají jen optický efekt podobný přírodnímu, ale složení a vlastnosti jsou odlišné.

Jak poznat umělé opály od přírodních?

• Barvy jsou až nepřirozeně výrazné, pravidelně uspořádány

• Pokud se jedná o pár a více kusů, většinou jsou všechny opály naprosto totožný

• Nízká cena

• Jsou lehké a na dotyk působí jako umělá hmota

• Struktura opálu při přiblížení je odlišná od přírodních

Je syntetický opál plnohodnotná náhrada za přírodní opály?

Syntetický opál jako plnohodnotná imitace přírodního opálu zatím neexistuje. Nejvíce se k němu blíží tzv. Gilson opál, jehož výroba je velice nákladná a cena dosti vysoká. Na trhu se objevuje jen zřídka. Ve většině špercích, zlatnictví a na trhu se objevuje běžný syntetický opál.

Gilson - Syntetický opál

Gilson opál je v současnosti nejkvalitnější imitace drahého opálu, ale obsahuje přísady, které přírodní opál neobsahuje. Tento opál se vyrábí procesem, který vynalezl Pierre Gilson ve Francii v roce 1974. Tento proces vytváří kaleidoskop barev, který trvá 14 až 18 měsíců. Výsledný materiál je rozeznatelný od přirozeného opálu pravidelností barevných skvrn. Navíc syntetické opály nefluoreskují v ÚV světle.  

Na co si dát pozor při koupi syntetického opálu


Syntetické opály jsou dnes běžně ve většině špercích. V mnoha zlatnictvích nabízejí pouze syntetické opály. Bohužel často se při prodeji uvádějí velmi zavádějící informace.


Často používané zavádějící informace při prodeji syntetických opálů.

• Syntetický opál je stejný jako jiné velmi ceněné syntetické drahokamy

Jak již bylo napsáno rozdíl mezi syntetickým opálem a syntetickým drahokamem je to nemožné. Syntetika má také obecně nižší hustotu a je často velmi porézní.

• Syntetický opál je plnohodnotná náhrada za přírodní

Syntetický opál obsahuje jiné složky než přírodní. Neobsahuje vodu (dnes již existuje postup na výrobu kde je použita voda, ale je obsažena jen ve velmi nepatrném množství), obsahuje pryskyřici, je křehký a na slunci časem ztrácí barvu. 

• Zneužívání názvů

Klamání nebo lákaní zákazníka. Například: "Šperk s australským opálem" přitom se jedná o syntetický opál. Zneužití názvu pro něco co s tím naprosto nesouvisí. Syntetické opály se vyrábějí v Asii. 

• Vymyšlené atraktivní názvy

"Šperk s arabským opálem" "s thajským opálem" a jiné vymyšlené názvy. Žádné takové drahé opály neexistují. Oficiální název pro syntetický opál podle asociace GIA - Polymer Impregnated synthetic opal.

Další příklad jak umělé materiály pronikají do světa drahých kamenů

Opalit


Jako příklad toho, jak umělé materiály pronikají do světa drahých a léčivých kamenů a jejich snadnou cestu jim upravuje ignorance, lze uvést objev poslední doby - tzv. opalit. Toto syntetické sklo se vyznačuje zvláštním optickým efektem, připomínajícím poněkud modravý lesk měsíčního kamene. Název opalit je pro tento materiál skutečně honosný. Na burzách se lze setkat s prodejci, kteří jej nabízejí jako měsíční kámen, na internetu naleznete popis léčivých vlastností opalitu, svoji cestu toto sklo rychle našlo i mezi tromlované kameny na pultech esoterických obchodů.

Existují nějaké tolerované úpravy opálu?

Zbarvení horniny boulder opálů

Jsou i tolerované úpravy opálů jako je například u boulderu opálů z Queenslandu, který má hnědou horninu (železnou rudu) aby se docílila vyšší kvalita barev, tak se zbarvuje hornina přírodního boulder opálu na černou barvu a poté je ještě stabilizován. Opály jsou broušené a leštěné normálně jako všechny ostatní opály. Nepoužívají se žádné tmely, povlaky nebo toxické chemikálie v tomto procesu. Přírodní barvy se nemění a jsou bohatší jen kvůli tmavšímu kontrastu železné rudy. Nejvíce s tímto opálem obchoduje firma Opals Down Under.

Doublety a triplety

Stručně řečeno, tyto kameny jsou plátky barevného drahého opálu slepené černým podkladem, jehož cílem je napodobit vzhled masivního černého opálu. Lepením plátku opálu na černé podložce způsobuje, že barva je mnohem tmavší a živější. Nicméně dublety a triplety jsou obecně mnohem levnější než pevné černé opály , protože obsahují jen malé množství skutečného opálu.


Ztmavení kouřem - Smoked Opal - Etiopie


Etiopské opály jsou většinou zcela průhledné, aby se více zvýraznila barva z opálu prochází určitou procedurou, která má za výsledek, že je opál ztmaven a barvy jsou tím výraznější. Zatím se mi nepodařilo zjistit přesný postup této procedury. Považuje se za přípustnou, ale prodejce musí uvádět, že opál touto procedurou prošel.

Je bezpečné obchodovat s přírodními drahými opály?


S drahými opály se běžně obchoduje jako s jinými drahokamy či zlatem. Navíc ceny přírodních drahých opálů ovládá zejména trh, proto je zde velký prostor pro investování peněz a zisk. 

Závěr


Syntetické opály mají za úkol nahradit přírodní opály, které jsou vzácné a méně dostupné. Díky nízké ceně, barevnému spektru a mnohem snadnější dostupnosti by se zdálo, že syntetické opály naprosto plní svůj účel, ale pravdou je, že se podařilo vyrobit něco co se velmi podobá přírodním, nikoli plnohodnotnou náhradu za přírodní.

Syntetické opály jsou krásné a levné, ale nic víc od nich nečekejte. Nenabývají na hodnotě jako přírodní opály. Jejich cena se pohybuje v řádu korun a pokud se objevují ve šperku, tak hodnotný je pouze šperk. Je to jako mít doma vybroušené sklo o kterém si myslíte, že je to diamant.

Ukázka přírodních drahých opálů ve šperku

   

zdroj a foto: www.zivedrahokamy.cz, www.veneo.cz , Sanwa pearl & gems limited, www.profoundglass.com, www.gd-wholesale.com, syntheticopal.org, opals down under, www.veneo.cz, www.golden-library.com, www.australianopalcutters.com, syntheticopal.org, sanwapearl.com.hk[/block]

2Komentáře

  • Avatar

    hillary davidson pro 3, 2019

    Synthetic opals are man-made opals that have the same chemical composition, internal structure, physical properties, and appearance as natural opals. They are often called lab-created opals, lab-grown opals, or cultured opals to indicate their man-made origin. you can read more about it and get help with dissertation writing..

Napsat komentář

Všechna pole jsou povinná