Nákup drahých opálů

 


Na nákup drahých opálů nemusíme být žádní velcí odborníci


Zpravidla opál jako jiné drahé kameny kupujeme z několika důvodů. Pro šperk, jako investici, do sbírky nebo jen tak pro radost. Přírodní drahý opál a syntetický opál je rozeznatelný pouhým okem, proto zde odpadá zdlouhavé ověřování pravosti kamene.


Pro šperk


Všechny vybroušené drahé opály jsou vhodné do šperku. Při broušení se již vytřídí vhodné opály, které jsou stabilní a mohou být použity ve šperku - černý opál, semi-black,crystal, bílý opál, boulder opál, etiopský opál, mexický opál...

Boulder opál z naší nabídkyBoulder opál z naší nabídky ve šperku - Foto: Stanislav PeteraOhnivý opál z naší nabídky ve šperku

Stále se setkávám s tvrzením zejména od některých českých zlatníků, že opály praskají a nejsou vhodné do šperku. Opály obsahují vodu a tak je nutno k nim přistupovat (nevystavovat extrémním podmínkám, oheň-mráz, velmi hrubé zacházení), ale rozhodně to nejsou křehoučké kamínky, které z ničeho nic praskají. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, aby Vám vydrželi věky. Více jak pečovat o opály. Po zkušenostech s broušením drahých opálů mohu říct, že vydrží opravdu mnoho. Drahé opály ve šperku se používají mnoho let a setkáte se s nimi na korunovačních klenotech, v muzeích, aniž by se po tolika letech nějak poškodili. Pokud narazíte na zlatníka, který bude tvrdit, že opály praskají, tak nemá s opály naprosto žádné zkušenosti a proto je dobré oslovit ještě jiné zlatníky.

Foto: Stanislav PeteraFoto: Stanislav Petera


U drahých opálů je mnohem důležitější barva než tvar výbrusu, proto je mnoho opálů broušeno do nepravidelných tvarů. Přijít jen o kousek barvy je veliká škoda, proto se raději zvolí nepravidelný výbrus. Díky nepravidelnému tvaru a přizpůsobení šperku vzniká naprosto originální šperk.

Drahý opál z naší nabídkyDrahý opál z naší nabídky ve šperku - z dílny Mirka PelánaDrahý opál z naší nabídky ve šperku - z dílny Mirka Pelána


Jako investice, do sbírky


Než začneme investovat do drahého opálu či do jiných drahokamů je dobré se nejdříve obrátit na odborníka. Jako investici je možné brát jakýkoli drahý opál, díky své unikátní barvoměně a menší dostupnosti. Pokud budeme chtít investovat dlouhodoběji, hledat pouze unikátní opály, zakládat nebo rozšiřovat sbírku, tak jsem zde shrnul body, které jsou důležité při výběru investičního opálu, seřazené od nejžádanějšího. Samozřejmě ideální opál je pokud splňuje všechny body najednou, ale takové opály jsou opravdu vzácné a pokud se někde objeví, tak jejich cena je až astronomická.


Brilance –


Nejvíce hodnocena je brilance barev. Opál musí doslova oslnit. Nejčastěji se používá stupnice od 1 do 5 kde 5 je maximální brilance, používají se i mezistupně např. 4,2. Vždy záleží na prodejci kolik uvede číslo brilance (nelze to nijak přesně měřit) proto je dobré vždy porovnat několik opálů v podobné brilanci. Zejména od asijských prodejců je často brilance uváděna jako maximální, ale ve skutečnosti může mít mnohem menší.

Stupnice brilanceDrahé opály z Austrálie a Etiopie


Vzor barev –


Některé drahé opály mají unikátní barvoměnu kde jsou barvy uspořádány do různých tvarů nebo něco připomínají například: rozkvetlou louku – Floral Pattern, skládačku puzzle – Puzzle Pattern… Většina vzorů má své pojmenování a neustále se doplňují nové názvy i díky etiopským opálům. Nejvzácnější vzor u australských opálů je Harlequin (velmi vzácný vzor se kterým se jen zřídka setkáte), u etiopských opálů Honeycomb (medová plástev).

black opal patternsHarlequin opalHoneycomb Opal


Atraktivnost barev australských opálů –


• Červená
• Modrá až fialová barva u černého opálu N1-N3
• Oranžová
• Pestrobarevná
• Purpurová
• Zlatá
• Tyrkysová
• Modrá a zelená

Black Opal N1Semi-black opal s pestrobarevnou barvoměnouBoulder Opal


Podle typu opálu –

• Nejžádanější jsou černé opály (black opal). Semi-black opály s vysokou brilancí a zajímavým vzorem. Boulder opály s výraznými barvami. Crystal opály z Etiopie, které jsou stále dostupnější než australské a často dosahují maximální brilance.


Jakým opálům je dobré se rovnou vyhnout


• Syntetické opály
• Doublety, Triplety
• Nevýrazné barvy


Doplňující informace


Nejdůležitější je brilance, která nejvíce určuje cenu. Opál vypadá i za špatných světělných podmínek stále nádherně a je výrazný. Pokud má opál nízkou brilanci, ale má zajímavý nebo vzácný vzor barev, tak je již také vysoce ceněn. Můžeme vybírat i z opálů s tzv. plastickým výbrusem kde je opál broušen přesně podle barevných vrstev. Největší výhodou drahého opálu je, že si konečnou cenu si určuje zákazník sám zejména podle tržní hodnoty, která se odvíjí od dostupnosti. Je zde tedy mnohem větší prostor pro výhodnost investice než je to například u diamantů kde ceny řídí jedna monopolní firma.

Plasticky vybroušenPlasticky vybroušen 


Pro radost


Opál vybíráme citem, podle toho jaké barvy se nám líbí, jestliže chceme hodně ušetřit můžeme vybírat i mezi dublety a triplety (jedná se o odříznutý tenký plátek přírodního opálu, který je podlepen černou podložkou). Samozřejmě můžeme i u kamene pro radost brát v zřetel výhodnost investice. Vybíráme mezi všemi druhy opálu.


Na co si dát pozor při koupi


Syntetický opál


Dnes je populární "syntetický opál", který prodejci vychvalují a dokonce ho přirovnávají k plnohodnotné náhradě za přírodní. Ale pozor! Toto není plnohodnotná náhrada za přírodní opály. Jedná se pouze o hmotu, která má jen optický efekt podobný přírodnímu opálu, ale s přírodním opálem to nemá moc společného. Více o tomto tématu v článku Syntetické opály.


Přehnaná úprava fotek nebo videa


Při nákupu především od asijských prodejců se můžete setkat s fotkami přírodních drahých opálů, které jsou přehnaně upravené, aby co nejvíce vynikla barva opálu, ale originál může vypadat úplně jinak.
ebay real foto

Nákup drahého opálu přínáší kromě výhodného uložení finančních prostředků také radost, díky své unikátní barvoměně. Ve kterém jiném drahokamu najdete všechny barvy vzácných drahokamů. Pohled na tento skvost přírody nikdy neomrzí a bude vynikat v každém šperku či sbírce.

Kdo jsme a co děláme

Jsme rodinná firma zabývající se obchodem a především zpracováním drahého kamene s více jak třicetiletými zkušenostmi.

Kontakt

Stanislav a Petr Winkelhöferovi

Česká republika, Sokolov

+420 777 589872   petrwinkelhofer@gmail.com

+420 603 750632   s.winkelhofer@gmail.com

https://www.gemstone.cz