Australské drahé opály

 

Na území Austrálie se nachází a také těží přibližne 95 % všech drahých opálů na světě

O zbývajících 5 % se větší či menší měrou dělí asi 19 státních území. Přičemž ve většině z nich se drahé opály pouze nacházejí a jen v devíti státech probíha i jejich těžba.

world map opalmap australia

       Světová mapa nalezišť drahých opálů

 

O australských nalezištích drahých opálů bylo již mnohé řečeno a také napsáno. Postačí tedy jen stručné shrnutí či zopakovaní těchto informací. Australské drahé opály se od drahých opálů nacházejících se ve zbytku světa liší především svým původem. Zatímco ve světě šlo ve všech případech o důsledek vulkanické činnosti a hydrotermálních procesů, pak v Austrálii vznikaly opály většinou jako produkt procesu zvětrávání.

opal ve skale
Všechna opálová ložiska v Austrálii se nacházejí ve vychodní části území, které se nazývá Velká artezská pánev a zaujíma téměř jednu třetinu povrchu celého kontinentu. Horniny, které se zde nacházejí vznikaly v období jury a křídy, tedy v rozmezí zhruba před 200 až 70 miliony lety. V tomto období byla velká část Austrálie pokryta mělkým kontinentálním mořem, na jehož dně se pozvolna usazovaly písčité a jílovité sedimenty. Asi ve třetihorách, což je přibližně před 70 až 35 miliony lety, došlo k výrazným geologickým změnám (vynoření kontinentu z moře), moře ustoupilo a oblast sedimentární pánve se proměnila v poušť.

mapa naleziste austr

 

Je přirozené, že v jednotlivých částech Velké artezské pánve byly rozdílné podmínky pro zadržení průniku roztoků nasycených oxidem křemičitým do podloží a pro průběh opálové mineralizace, což podstatně ovlivňovalo druh a kvalitu vznikajícího opálu.

V zásadě lze rozdělit hlavní druhy australských drahých opálů na:

Černý opál (Black and Dark opal) - zabarvení základní hmoty je černé, poločerné, tmavě šedé až světle šedé. Zabarvení je způsobeno přítomností uhlíkatých látek v molekulové stavbě. Vyznačuje se množstvím překrásně opalizujících sytých barev zvýrazněných černým či tmavým pozadím. Vždy je doprovázen obecným opálem, tzv. potší (stejného zabarvení jako má základní hmota). černý opál se nachází ve vrstvách jílu.

Crystal opal - vyznačuje se jemnými pastelovými barvami rozptýlenými v mléčném podkladu. Zakladní barva je bílá, šedobílá až žlutavá. Vždy je doprovázen obecným opálem, tzv. potší (stejného zabarvení jako má základní hmota). Bílý opál se nachází ve vrstvách jílu.

Boulder opál - vyniká neuvěřitelně sytými až divokými barvami, vzrušující hrou barev a nedostižnou plejádou barevných vzorů. Vyskytuje se v nepravidelných, uhýbajících a zvlněných žilkách v železitém pískovci, případně tvoří impregnace.
První výskyty a nálezy drahých opálů v Austrálii spadají do konce 19. století, zatímco jejich těžba započala až ve století dvacátém. Produkce těžby australských drahých opálů velmi rychle a výrazně ovlivnila světový trh této komodity prakticky až do současnosti. Australské drahé opály si vydobyly mimořádné postavení a staly se jakýmsi mezinárodně uznávaným symbolem kvality a oceňovaní v tomto oboru.

 

Text: RNDr. Jan Mraz, CSc.

foto a video: Petr Winkelhofer, www.drinkteatravel.com, www.mineshaft.com.au

Kdo jsme a co děláme

Jsme rodinná firma zabývající se obchodem a především zpracováním drahého kamene s více jak třicetiletými zkušenostmi.

Kontakt

Stanislav a Petr Winkelhöferovi

Česká republika, Sokolov

+420 777 589872   petrwinkelhofer@gmail.com

+420 603 750632   s.winkelhofer@gmail.com

https://www.gemstone.cz