Syntetický opál

 

Jak poznat syntetický opál a kolik má společného s přírodním opálem.

 

Levná plnohodnotná náhrada za přírodní opál zatím neexistuje a v žádném případě se to nedá srovnávat se syntetickými drahokamy. Většina syntetických opálů na trhu se kterými se setkáte je imitace drahých opálů na bázi impregnovaných polymerů. Je veliký rozdíl mezi syntetickým drahokamem a syntetickým opálem. 

 

Jaký je rozdíl mezi syntetickým drahokamem a syntetickým opálem?

 

  • Syntetický drahokam - má stejné chemické složení a vlastnosti jako přírodní, pouze vykrystalizoval za mnohem kratší dobu v laboratoři.

  • Syntetický opál - jsou různé hmoty, které mají jen optický efekt podobný přírodnímu, ale složení a vlastnosti jsou zcela odlišné. 

 

Co je vlastně syntetický opál?

Většina syntetických opálů na trhu se kterými se setkáte je imitace drahých opálů na bázi impregnovaných polymerů. Tedy jen určitá zbarvená hmota, která jen připomíná přírodní drahý opál. Mají dokonalé barevné spektrum a doslova září, na slunci časem ztrácí barvu a jsou poměrně křehké. Neobsahují vodu a jsou stabilizovány většinou pryskyřicí. Jejich hodnota závisí na výrobních nákladech.

Většina produkce těchto syntetických opálů je v Číně a Japonsku, je možné si vybrat celé spektrum barev a tvarů. Největšími producenti těchto opálů jsou firmy Kyocera a Inamori.

1543syn paleta barev

 

Syntetický opál jako plnohodnotná imitace přírodního opálu zatím neexistuje. Nejvíce se k němu blíží tzv. Gilson opál, jehož výroba je velice nákladná, proto je jeho cena dosti vysoká. Na trhu se objevuje jen zřídka. 

Gilson - Syntetický opál

rough opal2Gilson opál je v současnosti nejkvalitnější imitace drahého opálu, ale obsahuje přísady, které přírodní opál nikdy neobsahuje a také neobsahuje vodu - nedá se tedy nazvat syntetickým opálem. Tento opál se vyrábí procesem, který vynalezl Pierre Gilson ve Francii v roce 1974. Tento proces vytváří kaleidoskop barev, který trvá 14 až 18 měsíců. Barvy jsou hodně podobné přírodním opálům, ale mají pravidelnější vzory a obsahují příměsi, které se v přírodních opálech nevyskytují a jsou také výrazně lehčí. Výsledný materiál je rozeznatelný od přirozeného opálu pravidelností barevných skvrn. Pod zvětšením, je vidět, že jsou vzory barev uspořádány ve tvaru " ještěrčí kůže "nebo" drátěného pletiva ". Navíc syntetické opály nefluoreskují v ÚV světle. Syntetika má také obecně nižší hustotu a je často velmi porézní. Tímto způsobem se vyrábí jak bílý tak černý (black) opál. Bohužel Gilson opál se již také imituje - právě polymery hlavně asijské firmy prodávají jako Gilson opál.

 

 

 

Jak poznat umělé opály?

Nízká cena

Barvy jsou až nepřirozeně výrazné, pravidelně uspořádány

Z boční strany opálu je jasně viditelná barevná vrstva.

Pokud se jedná o pár a více kusů, většinou jsou všechny opály naprosto totožný

stažený soubor

 

Kde se syntetické opály prodávají?

Dnes se běžně prodávají ve špercích. Bohužel většinou se při prodeji uvádějí velmi zavádějící informace.

 

Často používané zavádějící informace při prodeji syntetických opálů. 

 

Syntetický opál je stejný jako jiné velmi cenněné syntetické drahokamy

  • Jak již bylo řečeno rozdíl mezi syntetickým opálem a syntetickým drahokamem je to nemožné. Velmi zavádějící informace. V lidech to vzbuzuje důvěru, že kupují něco kvalitního. 

Syntetický opál je plnohodnotná náhrada za přírodní

  • Až lživá informace, jelikož je to nemožné. Syntetický opál má jiné chemickému složení, neobsashuje vodu, obsahuje pryskyřici, není stabilní jako přírodní, je křehký, na slunci časem ztrácí barvu...

Nízká cena a rychlá dostupnost

  • Výrobní náklady jsou poměrně vysoké, proto ani syntetické opály nejsou již levnou záležitostí. 

Zneužívání názvu - australský opál

  • Šperk s australským opálem, přitom se jedná o syntetický opál. Zneužití názvu pro něco co s tím naprosto nesouvisí. Syntetické opály se vyrábějí v Asii. Australané mají opál jako národní klenot a nikdy by nevyráběli takovou hmotu. Největší australská opálová aukční síň zákazála prodej syntetických opálů na jejich stránkách.

Šperk s arabským opálem, venezuelský opál, thajský opál...

  • Vymyšlené názvy, které hezky zní. Žádné takové opály neexistují. Šperk s obarvenou hmotou nezní tak hezky. Oficiální název pro syntetický opál podle asociace GIA - Polymer Impregnated synthetic opal

Všechny tyto informace uvádějí zákazníka v omyl a nakonec je přesvědčen, že koupil výhodně plnohodnotnou náhradu za přírodní opál. Při koupi opálu je dobré se ptát a zajímat se. 

synthetic opal rough 1synthetic stabilized rough opal 704

 

 

Návod jak si vyrobit syntetický opál

https://www.physicsforums.com/threads/how-do-you-make-synthetic-opal.311711/

 

Jsou nějaké tolerované úpravy opálu?

 

Zbarvení horniny boulder opálů


Jsou i tolerované úpravy opálů jako je například u boulderu opálů z Queenslandu, který má hnědou horninu (železnou rudu) aby se docílila vyšší kvalita barev, tak se zbarvuje hornina přírodního boulder opálu na černou barvu a poté je ještě stabilizován. Opály jsou broušené a leštěné normálně jako všechny ostatní opály. Nepoužívají se žádné tmely, povlaky nebo toxické chemikálie v tomto procesu. Přírodní barvy se nemění a jsou bohatší jen kvůli tmavšímu kontrastu železné rudy. Nejvíce s tímto opálem obchoduje firma Opals Down Under.

 

boulder black

 

 

Doublety a triplety


Stručně řečeno, tyto kameny jsou plátky barevného drahého opálu slepené černým podkladem, jehož cílem je napodobit vzhled masivního černého opálu. Lepením plátku opálu na černé podložce způsobuje, že barva je mnohem tmavší a živější. Nicméně dublety a triplety jsou obecně mnohem levnější než pevné černé opály , protože obsahují jen malé množství skutečného opálu.

 

Solid doublet tripletopaltripletco

 

 

Ztmavení kouřem - Smoked Opal - Etiopie

Etiopské opály jsou většinou zcela průhledné, aby se více zvýraznila barva z opálu prochází určitou procedurou, která má za výsledek, že je opál ztmaven a barvy jsou tím výraznější. Zatím se mi nepodařilo zjistit přesný postup této procedury. Považuje se za přípustnou, ale prodejce musí uvádět, že opál touto procedurou prošel. 

smoked opal

 

Je bezpečné obchodovat s přírodními drahými opály?

S drahými opály se běžně obchoduje jako s jinými drahokamy či zlatem. Navíc ceny přírodních drahých opálů ovládá zejména trh, proto je zde velký prostor pro investování peněz a zisk.

Největší aukční portál s drahými opály: http://www.opalauctions.com/

V roce 2012 tento portál zakázal prodej syntetických opálů na jejich stránkách

 

Poslední příklad jak umělé materiály pronikají do světa drahých kemanů

 

Opalit

Jako příklad toho, jak umělé materiály pronikají do světa drahých a léčivých kamenů a jejich snadnou cestu jim upravuje ignorance, lze uvést objev poslední doby - tzv. opalit. Toto syntetické sklo se vyznačuje zvláštním optickým efektem, připomínajícím poněkud modravý lesk měsíčního kamene. Název opalit je pro tento materiál skutečně honosný. Na burzách se lze setkat s prodejci, kteří jej nabízejí jako měsíční kámen, na internetu naleznete popis léčivých vlastností opalitu, svoji cestu toto sklo rychle našlo i mezi tromlované kameny na pultech esoterických obchodů.

 

Závěr

Syntetické opály mají za úkol nahradit přírodní opály, které jsou vzácné a méně dostupné. Díky nízké ceně, barevnému spektru a mnohem snadnější dostupnosti by se zdálo, že syntetické opály naprosto plní svůj účel, ale pravdou je, že se podařilo vyrobit něco co se velmi podobá přírodním, nikoli plnohodnotnou náhradu za přírodní. Syntetické opály jsou krásné a levné, ale nic víc od nich nečekejte. Je to jako mít doma vybroušené sklo o kterém si myslíte, že je to diamant.

Napsal: Petr Winkelhofer

zdroj a foto: www.zivedrahokamy.cz, www.veneo.cz , Sanwa pearl & gems limited, www.profoundglass.com, www.gd-wholesale.com, syntheticopal.org, opals down under, www.veneo.cz, www.golden-library.com, www.australianopalcutters.com, syntheticopal.org, sanwapearl.com.hk

Kdo jsme a co děláme

Jsme rodinná firma zabývající se obchodem a především zpracováním drahého kamene s více jak třicetiletými zkušenostmi.

Kontakt

Stanislav a Petr Winkelhöferovi

Česká republika, Sokolov

+420 777 589872   petrwinkelhofer@gmail.com

+420 603 750632   s.winkelhofer@gmail.com

https://www.gemstone.cz