Péče o drahé opály

Komentáře (0)

Péče o drahé opály

Jak pečovat o opály

Čištění opálu


Čistíme je ve vlažné vodě s pár kapkami saponátu, měkkou látkou nebo houbičkou. Nepoužíváme žádné jiné chemikálie, změkčovadla, bělidla atd. Nikdy opál nečistěte v ultrazvukové čističce. Poté opál opláchneme čistou tekoucí vodou a usušíme jemnou látkou. Triplety a doublety jen utíráme vlhkým hadříkem - nikdy je nenamáčíme, protože se mohou rozlepit.

Péče o opály

Australské drahé opály

Vyžadují nejméně péče, stačí je jednou za 1-2 roky opláchnout ve vlažné vodě, ale většinou jim stačí vzdušná vlhkost.


Etiopské opály


Kupodivu velice málo péče vyžadují etiopské opály z naleziště Welo, přestože silně přijímají vodu, obejdou se bez ní. Barva těchto opálů vynikne naplno až po vyschnutí opálu, ale zase jsou stejně jako mexické mnohem citlivější na teplo.


Mexické opály


Vyžadují větší péči a koupel ve vlažné vodě je dobré dělat dvakrát do roka.


Doublety a triplety


Vyžadují zcela jinou péči, voda a namáčení by mohla způsobit jejich rozlepení. Utíráme jen vlhkým hadříkem - nikdy je nenamáčíme, protože se mohou rozlepit.

Poškrábaní nebo ztráta lesku

Jestliže opál nedopatřením poškrábete nebo častým používáním šperku ztratí opál lesk, obraťte se na zkušeného brusiče, přeleštění není náročné.

Uložení opálů

Když potřebujeme opály uložit na delší dobu (několik roků) je nejlepší opál zabalit do bavlněné látky a vložit do igelitového sáčku do kterého kápneme pár kapek vody. Nebo do krabičky na šperky, kde rovněž kápneme pár kapek vody. Uložíme na bezpečné místo kde nehrozí extrémní teploty nebo poškození nárazem.

S náležitou, ale nenáročnou péčí, přežijí Vaše opály věky

Použité foto: Stanislav Petera, od našich zákazníků