Druhy opálu

Komentáře (0)

Druhy opálu

Drahý opál 

je nejvzácnější, nejžádanější a také nejcennější druh opálu. Název drahý opál se používá pro jakýkoli opál, který vykazuje "hru barev". Hra barev je známý záblesk jasného barevného světla, který člověk vidí při sledování opálu. Svítivé a zároveň neobyčejně jemné a pestré barvy způsobily jeho velkou oblibu. Vzácnost výskytu zejména australských opálů i jeho vysoké cenové hodnocení. Při pohybu s opálem se barvy mění, proto se říká, že drahý opál v sobě obsahuje všechny drahokamy světa - červený rubín, modrý safír, zelený smaragd....

Cats Eye opál

Některé opály - žlutý, zelený, modrý a velmi vzácně i drahý opál vykazují tzv. efekt kočičího oka.

Dřevitý opál

Z opalizované fosilní dřevo, kdy hmota dřeva je nahrazena opálem ale struktura dřeva zůstala zachována, má různé barvy.

Gejzírit

Je opál vysrážený z termálních pramenů.

Hyalit

Nejčistší opál - skelný opál je zcela čirý, a bezbarvý a je vždy bez barvoměny. Jeho jméno hyalit je odvozeno z řeckého slova "hialos" sklo.

Hydrofán

Mineralogicky velmi zajímavou odrůdou je hydrofán drahý opál s proměnlivým obsahem vody. Na vzduchu ztrácí podstatnou část jejího obsahu a tím i původní měnu barev. Ponořením do vody může opět získat nejen původní barvoměnu, ale i průsvitnost a lesk, i když pouze na omezenou dobu. Podobné opály bývají proto často uchovávány v nádobách naplněných vodou.

Kašolong

Křídově bílá směs opálu s chalcedonem, obsahuje ze všech opálů nejméně vody.

Modrý opál

Průsvitný, vzácně až průhledný modrý opál, nazývaný také andský opál, opět především z peruánských nalezišť, velmi vzácně obsahuje černé mg dendrity.

Mechový opál (dendritický opál, keříčkový opál)

Bílý, neprůhledný a bývá prostoupen sítí jemných černých dendritů (oxidů či hydroxidů železa nebo manganu).

Mléčný opál

Bílá barva, neprůhledný jen na okrajích průsvitný. Vzácně bývá prostoupen sítí jemných černých dendritů oxidů železa nebo manganu - potom se jedná o dendritický (mechový opál).

Menilit

Je vrstevnatý sedimentární opál.

Obecné opály 

Jsou celistvé, neprůhledné až průsvitné opály různých barev, podle kterých jsou většinou i pojmenované.

Růžový opál

Růžová barva, neprůhledný, jen na okrajích průsvitný, často ve směsi z chalcedonem, nachází se především v Jižní Americe v Peru.

Zelený (prasopál)

průsvitný opál zbarvený silikáty Ni do zelené barvy, často ve směsi s chalcedonem (chryzoprasem).

Žlutý (voskový) opál

průsvitný až téměř průhledný opál žluté barvy, velmi vzácně s černými Mg dendrity, nebo s Cats Eye efektem, naleziště především Tanzánie.

Dále existují také různé směsi opálu a chalcedonu, křemene (prasopál, jaspopál, chloropál), fluoritu (tiffany stone)

použité foto: www.sashe.sk, www.magicka-pohoda.cz, www.mineraly.org, www.bonhams.com, www.gemselect.com, www.vmfoto.nolimit.cz, www.kuspraveku.sk