Druhy opálu

Komentáře (5)

Druhy opálu

Drahý opál 

Opál s opalizací (barvoměnou) - nejvzácnější, nejžádanější a také nejcennějším druh opálu. Svítivé a zároveň neobyčejně jemné pestré barvy způsobily jeho velkou oblibu, vzácnost výskytu i jeho vysoké cenové hodnocení. Drahý opál má obvykle bílou, žlutou, šedou až černou barvu ale barvy opalizace jsou velice pestré. Už římský filosof Julius Solinus připisuje opálu šedesát barev. Při pohybu s opálem se jeho barvy mění, proto se říká, že drahý opál v sobě obsahuje všechny drahokamy - červený rubín, modrý safír, zelený smaragd....

Cats Eye opál

Některé opály - žlutý, zelený, modrý a velmi vzácně i drahý opál vykazují tzv. efekt kočičího oka.

Dřevitý opál

Z opalizované fosilní dřevo, kdy hmota dřeva je nahrazena opálem ale struktura dřeva zůstala zachována, má různé barvy.

Gejzírit

Je opál vysrážený z termálních pramenů.

Hyalit

Nejčistší opál - skelný opál je zcela čirý, a bezbarvý a je vždy bez barvoměny. Jeho jméno hyalit je odvozeno z řeckého slova "hialos" sklo.

Hydrofán

Mineralogicky velmi zajímavou odrůdou je hydrofán drahý opál s proměnlivým obsahem vody. Na vzduchu ztrácí podstatnou část jejího obsahu a tím i původní měnu barev. Ponořením do vody může opět získat nejen původní barvoměnu, ale i průsvitnost a lesk, i když pouze na omezenou dobu. Podobné opály bývají proto často uchovávány v nádobách naplněných vodou.

Kašolong

Křídově bílá směs opálu s chalcedonem, obsahuje ze všech opálů nejméně vody.

Modrý opál

Průsvitný, vzácně až průhledný modrý opál, nazývaný také andský opál, opět především z peruánských nalezišť, velmi vzácně obsahuje černé mg dendrity.

Mechový opál (dendritický opál, keříčkový opál)

Bílý, neprůhledný a bývá prostoupen sítí jemných černých dendritů (oxidů či hydroxidů železa nebo manganu).

Mléčný opál

Bílá barva, neprůhledný jen na okrajích průsvitný. Vzácně bývá prostoupen sítí jemných černých dendritů oxidů železa nebo manganu - potom se jedná o dendritický (mechový opál).

Menilit

Je vrstevnatý sedimentární opál.

Obecné opály 

Jsou celistvé, neprůhledné až průsvitné opály různých barev, podle kterých jsou většinou i pojmenované.

Růžový opál

Růžová barva, neprůhledný, jen na okrajích průsvitný, často ve směsi z chalcedonem, nachází se především v Jižní Americe v Peru.

Zelený (prasopál)

průsvitný opál zbarvený silikáty Ni do zelené barvy, často ve směsi s chalcedonem (chryzoprasem).

Žlutý (voskový) opál

průsvitný až téměř průhledný opál žluté barvy, velmi vzácně s černými Mg dendrity, nebo s Cats Eye efektem, naleziště především Tanzánie.

Dále existují také různé směsi opálu a chalcedonu, křemene (prasopál, jaspopál, opalit, chloropál), fluoritu (tiffany stone)

použité foto: www.sashe.sk, www.magicka-pohoda.cz, www.mineraly.org, www.bonhams.com, www.gemselect.com, www.vmfoto.nolimit.cz, www.kuspraveku.sk

5Komentáře

 • Avatar

  Barnett říj 4, 2019

  Only the true lover can wait for this long time. And the remaining guys will leave you alone at this time. www.topdissertations.org/papersowl-review/ can aid you in making choice for those things, which neglected you in their lives previously.

 • Avatar

  jessicalex pro 1, 2019

  This article is really contains lot more information about This Topic. We have read your all the information some points are also good and some usually are awesome. do my assignment Great post I would like to thank you for the efforts you have made in writing this interesting and knowledgeable article.

 • Avatar

  shawnkemp pro 5, 2019

  Thanks for sharing this best stuff with us! Keep sharing! I am new in the blog writing.All types blogs and posts are not helpful for the readers.Here the author is giving good Buy Tom Cruise Jacket Online thoughts and suggestions to each and every readers through this article.

 • Avatar

  lauratrott pro 10, 2019

  Though they are not in the same genre. To share the show I’d watched before, it was not in the same genre, but the two shows really made me happy all day. You know the feeling of fulfillment of something. Burberry Prorsum Jacket It is hard to explain the feeling I’d felt that time. It was satisfying and

Napsat komentář

Všechna pole jsou povinná