Označení drahých opálů

Komentáře (0)

Označení drahých opálů

Označení drahých opálů

Black Opal, Body Tone N1, brilance 4, Brightnnes 1

Při koupi drahých opálů zejména z Austrálie se setkáte s různými označeními. V tomto článku najdete potřebné informace co označení znamená a k čemu slouží.


Kdo je navrhl a k čemu slouží?

Všechny tyto označení byly navrženy a vytvořeny australskou opálovou asociací. Pomáhají spotřebiteli rychleji se zorientovat o jak kvalitní opál se jedná. Podle fotky na internetu se často nepozná jak opál může vypadat za jiných světelných podmínek, jakou má intenzitu barev. Tyto označení pomáhají zákazníkovi si udělat přesnější představu o kvalitě. Na určování těchto kritérií není žádný stroj a vše se určuje pouhým okem, proto mají tyto označení pouze informativní charakter, je to spíše takový průvodce.

Které označení je nejdůležitější?

1. Nejdůležitější a nejcennější vlastností drahých opálů je hra barev tj. brilance nebo nově používaná tabulka pro jas (Brightness)

2. Vzor barev nebo převládající barva (Pattern)

3. Odstín celého opálu (Body Tone)

(Toto pořadí není nijak předepsané)

1A. Brilance barev

Nejdůležitější vlastností drahých opálů je brilance barev. Zjednodušeně řečeno jas nebo intenzita barvoměny. Pro brilanci se používá tabulka se stupnicí od 1 do 5 kde 5 je nejvyšší možná brilance. Pro přesnější určovaní se často používají mezistupně např. 4,2 3,8 atd.

Tato tabulka byla přeložena z angličtiny a není zcela výstižná. Platí pro Australské a Etiopské opály

Přesnější srovnání:

Brilance 1 - 3

Takové opály nemají téměř žádnou barvoměnu, intenzita zbarvení není vidět ani za umělého osvětlení. Často se takto nízká brilance ani neuvádí. Je to již zřetelné z fotek opálu a cena opálů je velmi nízká


Brilance 3 - 3,5

Barvy v opálu jsou ponuré, jakoby utopené, pod umělým osvětlením se malinko intenzita barvy zlepší, ale nezáří


Brilance 3,6 - 3,9

Barvy jsou více viditelné, nezáří


Brilance 4 - 4,5

Barvy jsou již krásně viditelné i za horších světelných podmínek, pod umělým osvětlením se již rozzáří


Brilance 4,5 - 4,9

Barvy jsou jasně viditelné i za špatných podmínek, pod umělým osvětlením jasně září, barvy výrazné, jasné, ničím nerušené


Brilance 5

Maximum. Opál září i za velmi špatných podmínek. Jasné, výrazné, zářivé barvy. U drahých opálů z Austrálie je číslo 5 vzácné a osobně ho používám jen výjimečně. Nejčastěji se nyní setkáte s číslem 5 u drahých opálů z Etiopie.


1B. Jas opálu (Brightness)

Nová tabulka pro určování jasu opálu, která se často používá v Austrálii a postupně nahrazuje stupnici brilance. Příručka Opal Brightness Guide pomáhá přiřadit hodnotu, jak jasně je opál viditelný pouhým okem.

Posuzuje jas ve stupnici B1-B7

Pro posouzení se položí opál na tabulku a podle oka se mu přidělí hodnota. K této metodě se využívají opály s brilancí nad 3,5

Jako první používaná tabulka pro opály má uvedené i doublety a triplety.

2A. Převládající barva (Colors)

Pořadí od nejcennější barvy:

1. červená
2. fialová, purpurová
3. oranžová
4. žlutá
5. zelená
6. modrá

Červená barva je nejžádanější a nejcennější. U černého opálu zejména N1-N3 je stejně hodnocena fialová a purpurová barva. Další velmi žádané opály mají kombinaci barev. Pokud má opál pouze modrou barvu a zajímavý vzor, cena se zvyšuje, i když barva není tolik atraktivní.

2B. Vzor barev (Pattern)

Dalším důležitým kritériem je vzor barev. Jejich název se odvozuje od tvaru, který připomíná. Například vzor čínské písmo (Chinese Writing Pattern). Uspořádání barev v opálu připomínají čínské písmo. Oblíbený Floral Pattern připomínající rozkvetlou louku.

Austrálie

Jedním z nejcennějších uspořádáním barev u australských opálů je tzv. Harlequin - opakující se vzor barev a jasně zářící. Jedná se o velmi vzácný vzor a může se vyskytovat i u drahých opálů z Etiopie a Boulder opálů. Slovo Harlequin bylo francouzské slovo používané v 16. století k popisu komika v operní hře "commedie dell'arte" tato postava měla na sobě oblečení s nepravidelnými vzory v pestrých barvách. Podle uspořádání těchto barevných skvrn dělíme harlequin dále na další vzory, které popíšeme v jednom z dalších připravovaných článků.

Příklady dalších vzorů:

Mackerel Pattern - Krásné a vzácné válcovací vzory
Patchwork - Jak název naznačuje, jedná se o více souvisejících vzorů v jednom opálu
Pinfire - Malé jasné vzory většinou různých barev. Roztroušené po celém opálu

Etiopie

Jeden z nejpopulárnějších vzorů u drahých opálů z Etiopie je přirozeně tvarovaná linie s inkluzemi, známá jako medová plástev (Honeycomb). Tento vzorek je velmi vzácný u jakéhokoli jiného typu opálu.

Etiopské opály mají živé průsvitné barvy a vzory, které jsou nápadně jasné a jsou viditelné pouhým okem.

Jsou ceněny na základě jejich jasných záblesků ohnivých barev. Čím jasnější a intenzivnější je barva, tím vyšší je cena opálu.

3. Odstín celého opálu (Body Tone)

Odstín se určuje podle stupnice. Zde se určí zda se jedná o černý opál (Black Opal), tmavý opál (Dark nebo semi-black opal) nebo crystal opál

Černý opál (Black opal) - N1-N4 - Lightning Ridge, Mintabie, vzácně Coober Pedy (Austrálie)

Tmavý opál (Dark opal, semi-black) - N5-N6 - Lightning Ridge, Mintabie, Coober Pedy (Austrálie)

Světlý opál (Crystal opal) - N7-N9 - Coober Pedy a většina Australských nalezišť, Drahé opály z Etiopie

Na co si dát pozor

Pozor na některé prodejce kteří prodávají černý opál (Black Opal) z Etiopie. Většinou se jedná o upravený klasický crystal etiopský opál. Upravuje se tzv. kouřem (Smoked Opal), označují je jako černé opály díky tmavému odstínu, který byl dosažen kouřem. Toto označení je chybné a je považováno za reklamní trik.

zdroj a foto: opalauctions.com