10 faktů o opálech o kterých možná nevíte

Komentáře (0)

10 faktů o opálech o kterých možná nevíte

1. Birthstone

Opál je oficiální kámen narození pro měsíc říjen


2. Vytvořený z deště

Jsou dohady o tom jak přesně australský opál vznikl , ale mnozí věří, že je tvořen dešťovou vodou prosakující do trhlin ve skále. Jakmile se voda začne vypařovat, zanechá po sobě oxid křemičitý, který po vyschnutí ztvrdne do drahého opálu.

3. Opál na Marsu

Opál byl nalezen na Marsu! Je to jeden z mála drahých kamenů, které kdy byly objeveny mimo naši planetu.

4. Starověký opál

Opallios je řecké slovo pro opály nebo-li vidět změnu barvy. Staří Řekové věřili, že opály byly vytvořeny ze slz z radosti. Pláč Zeuse, když porazil Titány.

5. Královna drahých kamenů


Staří Římané považovali opál za symbol naděje a štěstí. Římský učenec v roce 75 našeho letopočtu shrnul krásu opálu: " Některé opály nesou takovou hru barev, že se rovnají nejhlubším a nejbohatším barvám malířů. Další říkali - simulují hořící oheň a dokonce i jasné plameny z hořícího oleje. Tento kaleidoskopický klenot zahrnoval červenou barvu Rubínu, zelenou ze Smaragdu, žlutou z Topazu, modrou ze Safíru a purpurovou z Ametystu. To je důvod, proč se opál běžně nazývá královnou drahých kamenů.

6. Australský opál

Austrálie produkuje zhruba 95% opálů na světě. Většina je bílý opál z oblasti Coober Pedy v Jižní Austrálii. 

7. Něco z historie

Australští domorodci říkají, že opál je stopa našeho stvořitele, když dotkl země na začátku duhy a přinesl harmonii.

8. Přinášejí opály štěstí?

Opál je drahokam štěstí. Většina civilizace viděla opál jako šťastný kámen. Byly některé výjimky, včetně anglického spisovatele (rok 1800), kteří říkali, že opál přináší smůlu, zejména v jejich uvádění na trh. Možná, že si uvědomil, že opál je nejlepší drahokam na zemi a musel jej zdiskreditovat. Ale tato kampaň selhala a nyní je opál dokonce považován v některých zemích za talisman a symbol společenského postavení.

9. Královské opály

Pro královnu Victorii byl oblíbený drahokam právě opál. Měla safíry, rubíny a diamanty z celého britského impéria, ale zamilovala se právě do opojných barev opálů.

10. Více než se na první pohled zdá


Hra barev, kterou vidíte v opálu je díky milionům drobných kuliček oxidu křemičitého různých velikostí. Tyto kuličky lámou světlo a způsobují krásné spektrální barvy, které vidíte na opálu. Kuličky musí mít ten správný rozměr a musí být jednotného charakteru pro vytvoření dostatečné barvy.

Použité foto: www.americangemsociety.org, pixabay.com

Original info: www.opalauctions.com

Books: Opal - The Phenomenal Gemstone, The Opal Story